Ranking Hostingów 2020


Wybór hostingu internetowego w dzisiejszych czasach, to naprawdę ciężkie wyzwanie. Który hosting będzie najlepszy, najbardziej wydajny i niezawodny? Setki firm oferujących swoje hostingi twierdzą, że ich hosting jest najlepszy. Czy ma to jakiekolwiek pokrycie w rzeczywistości?

Też stałem przed takim samym dylematem podczas wybierania hostingu dla mojej pierwszej strony internetowej. Chciałem wiedzieć, który hosting zaoferuje najlepszą wydajność za każdą złotówkę, którą przeznaczę na hosting. Z tego właśnie powodu powstał Ranking Hostingów 2020, który chciałbym Wam zaprezentować. Zebrałem niemalże 30 firm hostingowych, które są najbardziej widoczne w sieci. Na każdym został zainstalowany WordPress w wersji 5.5 z identycznym zestawem wtyczek, wszystkie instancje WP zaimportowały identyczne demo z popularnego szablonu OceanWP. Wszędzie, gdzie miałem możliwość, ustawiłem PHP w wersji 7.4.X. Strefa, OVH oraz Zetohosting były testowane na wersji 7.2.X. Po uporządkowaniu wszystkich hostingów nie pozostało nic innego, jak przystąpić do testowania, główne narzędzia jakie zostały użyte w teście, to GTMetrix oraz Apache JMeter.

Lista hostingów obecnych w teście, każda pozycja na liście prowadzi do zbioru testów wykonanych na hostingu:

WordPress Performance Tester

Pierwszym benchmarkiem był WPPERFORMANCETESTER, który możecie pobrać z repozytorium wtyczek dla WordPress’a. Testuje on przede wszystkim wydajność serwera oraz działającego na nim WordPress’a. Trzy zestawy danych, z których możemy wywnioskować potencjalną wydajność oraz szybkość serwera, bazy danych i WordPressa – Total Execution Times, Execution Times oraz Queries per second.

Poniżej znajdują się wykresy wydajności, jeżeli się nie wyświetlają, odśwież stronę (klawisz F5 na klawiaturze).

GTMetrix – czas ładowania strony

Standardowe narzędzie do testowania nie tylko serwera, ale potencjalnych usprawnień, które należy zastosować na naszej stronie. Po wskazaniu odpowiedniej witryny WWW, GTMetrix sprawdzi stronę pod kątem szybkości ładowania oraz całej listy rekomendowanych optymalizacji – pamięć podręczna, skalowanie obrazków, kompresja gzip, minifikacją HTML, CSS, JS itd.

Każdy hosting został przetestowany po oraz przed zainstalowaniem wtyczki do pamięci podręcznej – WP Fastest Cache w przypadku serwerów Apache oraz LiteSpeed Cache dla serwerów LiteSpeed. Test „przed” był wykonany z mojej czystej ciekawości, chciałem sprawdzić jaki wpływ na czas ładowania strony oraz spełnione rekomendację będzie miała wtyczka cache do WordPress’a.

Aby zapanować nad rankingiem, testy bez wtyczki cache nie będą aktualizowane, skupimy się wyłącznie na testach w jak najbardziej realnych warunkach. Dzięki temu zabiegowi, będziemy w stanie dużo szybciej aktualizować/dodawać nowe hostingi.

Testy bez wtyczki są nieaktualizowane/porzucone. Skupiamy się wyłącznie na testach z wtyczką cache. Poniżej zostawiam obraz, który przedstawia czasy ładowania strony bez zastosowania wtyczki cache we wczesnych fazach tworzenia rankingu hostingów.

APACHE JMeter – 1 VU / 200 VU – testy obciążenia

Kolejnym testem były symulacje działania GTMetrix za pomocą oprogramowania Apache JMeter. GTMetrix jest dobrym narzędziem, ale potrzebowałem czegoś, co może zrobić coś podobnego w znacznie większej ilości. Idealnie sprawdził się JMeter, byłem w stanie wykonać zdecydowanie większą ilość symulacji w porównaniu do GTMetrix w znacznie krótszym czasie.

Dodatkowo, JMeter pozwolił wykonać symulację 200 wirtualnych użytkowników odwiedzających naszą stronę, co sprawdza wydajność naszego serwera pod sporym obciążeniem. Poniżej możecie sprawdzić czas ładowania stron odpowiednio dla 1 wirtualnego użytkownika, jak i dla 200 użytkowników jednocześnie. Poniższe testy były wykonywane z włączoną wtyczką cache. Testy bez wtyczki cache są udostępnione w recenzji każdego hostingu z osobna. Moim zdaniem WP+wtyczka cache, to najbardziej realny scenariusz?

Jak wybrać najlepszy hosting ze zgromadzonych danych?

Który hosting jest najlepszy? Zebrane dane nie wskazują jednoznacznie na najlepszy hosting. Potrzebny jest system punktacji, który pomoże wyłonić najlepszy hosting. Po dłuższym zastanowieniu, doszedłem do wniosku, że testy z wtyczki WPPERFORMANCETESTER nie są na tyle kluczowe, aby brać je pod uwagę, ale może nakłonicie mnie do zmiany zdania? Dajcie znać w komentarzach.

Do punktacji użyłem wyników z GTMetrix + wtyczka cache oraz Apache JMeter 1/200 wirtualnych użytkowników. Ustaliłem, że maksymalna ilość punktów jaką można zdobyć z każdego tych testów to 5000, łącznie 15000 pkt. Teraz tak, czas ładowania strony to wartość wyrażona w milisekundach. Postanowiłem każdemu hostingowi przyznać 15000 pkt „kredytu”. Każda milisekunda ładowania strony będzie kosztować hosting 1 kredyt, im dłużej strona się ładuje, tym więcej pkt. traci hosting. Podobnie w przypadku wyników z GTMetrix, tutaj jedynie musiał zostać zastosowany mnożnik x100 – jeśli hosting w ciągu 10 prób potrzebował 20s, żeby załadować stronę, to znaczy, że tracił 20×100 = 2000 pkt. Im szybciej załadował stronę, tym mniej punktów tracił. Można uzyskać punkty negatywne.

Wyniki poniżej.

Ranking Hostingów 2020 – Punktacja ogólna/Wydajność

Punktacja ogólna daje już ładny widok na najbardziej wydajne hostingi, które można polecić komuś, kto nie liczy się z pieniędzmi. Hostingi nie są darmowe, a cena jest w wielu przypadkach decydującym faktorem.

Ranking Hostingów 2020 – Ceny hostingów na okres 3 lat / Opłacalność

Hostingi starałem się dobierać w bardzo zbliżonych konfiguracjach powierzchni dyskowej, w granicach 50GB. Ceny zostały dobrane w sposób jak najbardziej odzwierciedlający założoną powierzchnię dyskową. Owszem, zdarzały się hostingi, które oferowały pojemności 30GB, 10GB, 20GB i było to maksimum jakie mogły zaoferować.

Ranking Hostingów 2020 – Najbardziej opłacalne hostingi

Linki do hostingów są linkami affiliacyjnymi, z których otrzymuje skromną prowizję. W serwisie nie ma drażniących reklam, wszystkie informacje są dostępne za darmo. Dzięki waszej pomocy ranking może być stale rozwijany, aktualizowany i rozszerzany o nowe hostingi.

Aktualizacja 24.09.2020 – Seohost i O12 dodane do porównania

  • Seohost.pl – bardzo wydajny jeśli chodzi o mały ruch, przy większym natężeniu czasy odpowiedzi wydłużają się znacznie, pojawiają się również nieliczne błędy.
  • O12.pl – tutaj z kolei bardzo mało wydajny hosting, bardzo słabe wyniki, obciążenie kilkoma wirtualnymi użytkownikami powoduje, że serwer przestaje odpowiadać.

Aktualizacja 23.09.2020 – Do rankingu dołącza Unixstorm.org

  • Unixstorm.org dołącza do rankingu, jednak ilość jednoczesnych, połączonych użytkowników wynosi około 100, powyżej, serwer zaczyna odrzucać połączenia i z tego powodu nie mogę go umieścić w czołówce hostingów.
  • W kolejce czekają jeszcze 3 inne hostingi, które niebawem zostaną przetestowane.
  • W najbliższej przyszłości planowany jest ranking w wersji 2.0, z nową metodologią, nowym zestawem testów oraz nową stroną testową.

Aktualizacja 02.09.2020 – Dodanie serwera Hostinguj do rankingu

  • Hostinguj wypiera Nazwe.pl z piątej pozycji w rankingu.
  • Dodanie ceny za 1 GB pojemności dyskowej na przestrzeni 3 lat do wykresów opłacalności.
3.4 12 ocen
Oceń ranking!
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Skywor
Karolina Skywor
8 miesięcy temu

Sprawdź też https://hostinguj.pl/hosting-ssd-nvme/ i daj znać w komentarzu jak wypadło w zestawieniu, jestem ciekawa!

Max
Max
Reply to  Maciej Wiśniewski
7 miesięcy temu

Jakby nie patrzeć to nowa firma, z niewielką liczbą klientów (brak w TOP100), więc i serwer niewiele używany. Wszystkie inne firmy, może poza KRU, to wiele lat działania na rynku = pełne serwery.

Zuzper
Zuzper
Reply to  Max
7 miesięcy temu

Bardzo wydajny hosting? A co to za firma? Może pusty serwer dała do testów, skoro sama się zgłosiła.

David Copperfield
David Copperfield
7 miesięcy temu

Dlaczego najszybszy hosting w Polsce nie jest najszybszy?

Kamil
Kamil
Reply to  David Copperfield
7 miesięcy temu

nazwa.pl jako jedyna firma ma aktywną ochronę DDoS, IPS i WAF co spowalnia zapytania. Autor testu przy jego wykonywaniu nie patrzy na takie drobiazgi :). Tak samo jak wylicza opłacalność hostingu porównując wydajność do ceny, nie patrząc na wielkość dysku w ofertach które są od 10GB do 250GB. Kylos miał wygrać i wygrał. Zresztą przecież hostingexe.pl jest hostowany w kylosie. Przypadek?

Michal
Michal
7 miesięcy temu

a może pora na unixstorm.org?

Marcin
Marcin
7 miesięcy temu

Polecam również seohost, tez bardzo fajnie śmigają strony.
Szczególnie na nowych dyskach.

Lucjan
Lucjan
7 miesięcy temu

dHosting kosztuje 246 zł brutto rocznie

Miłosz
Miłosz
7 miesięcy temu

jak została przyjęta metoda testowania, skoro jedna strona ma ponad 2 MB witrynę na zrzutach gtmetrix a zwycięzca rankingu i zestawienia ma 1,3 MB do pobrania? a strona taka sama na zrzucie….

Miłosz
Miłosz
Reply to  Maciej Wiśniewski
7 miesięcy temu

Nie za bardzo rozumiem, skoro metody testowania były wszędzie takie same. to też strona do testów powinna być taka sama.

Wojtek
Wojtek
7 miesięcy temu

http://www.smarthost.pl jest na 3 pozycji w GTmetrix ale już w top6 się nie znalazł. Niemniej szybkość to nie wszystko – u nas każdy plik jest sprawdzany systemem antyexploitowy a to powoduje straty ułamków milisekund. I druga sprawa to wsparcie – wiele z tych „wybranych” jako najlepsze nie ma wcale wsparcia np. w weekend. A czasem to duuużo ważniejsze.

Marek
Marek
6 miesięcy temu

Dziwne w mydevil płacę po kilku latach 140 zł a według rankingu powinienem 280 za MD1 (20GB pojemności). Oferta na stronie też tak wskazuje. Chyba coś nie tak z cenami w rankingu 😀

Bartek
Bartek
6 miesięcy temu

A jak ma się do reankingu hosting w webd.pl?

Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu

[UWAGA SPAM] mam strony na kru, seohost i linuxpl i bez testów widać że kru nie jest takie szybkie. Wyniki testów są inne u wszystkich testujacych trzeba to brać z przymrużeniem oka bo co serwis to inny zwyciężca. Kylos testowałem i fakt jest ok ale ja wole Direct Admin stąd wybór innych hostingów. [UWAGA SPAM]

„Ola W i Mariusz jedno mieli IP, zdanie i doświadczenie.” – Proszę was, darujcie sobie tą marną próbę mataczenia.

Ola W
Ola W
Reply to  Maciej Wiśniewski
3 miesięcy temu

[UWAGA SPAM] widać bo hosting np. kru jak i hosting cal częto po prostu zamula i nie jest to mrugnięcie okiemi baaardzo a dodatkowo wolno chodzą same Direct Adminy zamuły 2-3 sek więc nie potrzebne są rzadne testy. [UWAGA SPAM]

„Ola W i Mariusz jedno mieli IP, zdanie i doświadczenie.” – Proszę was, darujcie sobie tą marną próbę mataczenia.

Wicia
Wicia
Reply to  Mariusz
3 miesięcy temu

Jak ktoś ma swoje zdanie i to potwierdzają na innych forach to spam?

Ola W
Ola W
3 miesięcy temu

[UWAGA SPAM] skąd wy bierzecie ceny hitme jua płacę za hosting 20gb +20gbpoczta 104zł ? [UWAGA SPAM]

„Ola W i Mariusz jedno mieli IP, zdanie i doświadczenie.” – Proszę was, darujcie sobie tą marną próbę mataczenia.

Zenon
Zenon
3 miesięcy temu

Nie mam komentarza.